Tranberg takker af

OT begyndte sin fodboldkarriere i Brøndby, hvor han var en del af en meget talentfuld årgang. Senere gik turen til HB Køge og AB. I 2016 fik vi så glæde af Tranberg.
”OT har været en kæmpegevinst for Brønshøj Boldklub i mere end otte år og har vist stor loyalitet til klubben. Han tog turen med ned i Danmarksserien og spillede en vigtig rolle i vores tilbagevende til divisionerne”, fortæller sportschef Thomas Ibsen.
Han fik sin debut ude mod B.93 den 6. august 2016. En kamp, som vi tabte 1-4. Heldigvis skulle der komme mange sejre til OT i Brønshøj-trøjen.
”Der er ingen tvivl om, at OT har et enormt Brønshøj-hjerte. Han har været en leder både på og udenfor banen. På banen har han været anfører i størstedelen af sin tid som Brønshøj-spiller. Udenfor banen har han været en kulturbærer og været med til at styrke det sociale i spillertruppen”, fortsætter Ibsen.
Inden dagens kamp mod VSK Aarhus har Tranberg spillet 187 kampe for førsteholdet, hvor det også er blevet til 16 mål. Derudover er det også blevet til en enkelt andeholdskamp.
”Spillere som OT møder man sjældent på vores niveau, og vi kommer til at savne ham og hans erfaring. Og uanset, hvor fodboldstøvlerne tager ham hen, ønsker vi ham held og lykke og takker ham for den store indsats hos os”, slutter sportschefen.
Så tak for tiden i Brønshøj til Oskar Tranberg, som har vist som sig en ægte hveps. Bl.a. ved at få tatoveret en hveps på benet. Og husk, at der altid vil være en plads til dig på tribunen på Tingbjerg Ground.
14 af Tranbergs 16 mål i Brønshøj-trøjen