Ny spiller : Emil Borella Jensen
Emil Borella Jensen
Brønshøj Boldklub henter offensiv es!
Brønshøj Boldklub har lavet en aftale med den 20-årige offensivspiller Emil Borella Jensen, der tiltræder truppen med øjeblikkelig virkning. Emil kommer til Brønshøj med en solid fodboldmæssig baggrund fra både Hvidovre IF og Brøndby IF, hvor han har udviklet sig som en moderne offensivspiller med stor målnæse og stærke tekniske færdigheder. Han kan dække både den offensive midtbane og angriberpositionen og tilfører dermed holdet flere spændende offensive muligheder.
Med sin fart, teknik og evne til at udfordre modstanderne én-mod-én er Emil en spiller, der kan skabe ubalance i modstanderens defensiv. Samtidig har han vist sig som en målfarlig spiller, der både selv kan afslutte og sætte sine medspillere op i farlige positioner.
I Brønshøj Boldklub ser vi et stort potentiale i den unge offensivspiller, som nu får muligheden for at tage næste skridt i sin udvikling i de sort/gule farver. “Emil er en spiller, vi har fulgt i noget tid. Han har nogle offensive kvaliteter, som passer rigtig godt ind i den måde, vi gerne vil spille på. Han er teknisk stærk, modig i sit spil og har et naturligt øje for mål. Vi glæder os meget til at få ham integreret i truppen,” lyder det fra Brønshøj Boldklub.
Selv ser Emil frem til at trække den sort/gule trøje over hovedet: “Jeg glæder mig rigtig meget til at komme i gang i Brønshøj. Det er en klub med stærke traditioner og et spændende miljø, og jeg ser frem til at bidrage med mine kvaliteter og udvikle mig endnu mere,” siger Emil Borella Jensen.
Brønshøj Boldklub byder Emil hjerteligt velkommen og ser frem til at følge hans udvikling i klubben.