Menu

Nedtakt: Lyseng - Brønshøj Boldklub

image
16. november 2025 kl. 22:12
Det blev desværre til et nederlag i efterårets sidste kamp

Lørdag eftermiddag var klubbens flagskib på besøg i Århus, hvor modstanderen var IF Lyseng. 

1.halvleg startede meget lige, men efter de første 20 minutter satte hvepsene sig på spillet. Man fik også spillet sig frem til flere gode muligheder, men manglende skarphed I den sidste aktion og beslutning manglede.

Efter pausen fortsatte kamp billedet, men i en enkelt situation var hvepsene ikke helt oppe på tæerne, hvilket gjorde at hjemmeholdet kunne bringe sig på 1-0.

Derefter var det med et stort pres mod værternes mål, men igen manglede hvepsene kvalitet I de sidste aktioner på den sidste tredjedel af banen. 

Hvepsene fik dog bolden i kassen, men desværre valgte dommeren på uforståelig vis og fløjte for offside. Pierre Larsen forsøgte sig direkte på et frispark som keeperen halv klarede, på riposten kom Jakob Johansson først på bolden og fik den sparket i kassen. Fløjten lød og målet blev annulleret. Billeder og video viser tydeligt at dette var forkert, hvilket gør det hele endnu mere ærgerligt. Når det så er sagt, så må fokus være på den generelle manglende effektivitet når mulighederne var der, for det var ikke godt nok i lørdags.

Nu har spillerne 2 ugers ferie, derefter møder spillerne ind til 2 ugers vedligeholdelses træning inden juleferien. Truppen starter deres preseason den 12/1, her skal der trænes hårdt på opbygning af fysiske kompetencer og derudover skal truppen igennem en række træningskampe, hvor der er mulighed for og videreudvikle på spilleudtryk og give spillerne mulighed for og vise sig frem.

Tak for den store støtte i 2025, til alle vores støttere, sponsorerer, samarbejdspartnere og en helt specielt tak til de smukkeste I København, som til alle kampe har vist deres kæmpe engagement og støttet holdet på både hjemmebane og udebane. 

Luk