Menu

Interview: De nye fra Holbæk

image Andrew Oseni (tv.) og Baboucarr Baldeh (th.)
06. marts 2025 kl. 21:05
Vi har interviewet to af vores nye spillere – Andrew Oseni og Baboucarr Baldeh – der begge har skiftet Holbæk ud med Hvepsene.

Hvorfor lige et skifte til Brønshøj? Der er jo noget af en afstand fra Holbæk.

AO:

Ja, der har været noget af en afstand. Men der har været masser af god dialog sammen med hele staben og indbyrdes med nogle af spillerne.

Jeg kendte allerede nogle spillere i forvejen før jeg tog beslutningen. Og jeg kun hørt rigtig godt om miljøet og de ambitioner og mål, Brønshøj har for sæsonen, og lige nu ligger holdet til oprykning.

Så der er rigtig mange faktorer, der spiller ind i, hvorfor jeg har taget den her beslutning. Og føler, at det er den rigtige vej for mig nu.

 

BB:

For mit vedkommende handler det mere om, at Brønshøj er en spændende klub. Det er en stor klub i dansk fodbold i hvert fald, og en hel masse fans til kampen.

Jeg kunne mærke på trænerne og sportschefen, at de havde nogle ambitioner, som lød tiltrækkende. Så det var egentlig ikke en svær beslutning for mig at træffe.

 

Når I så ikke spiller fodbold, hvad bruger I så tiden på?

AO:

Jeg er rådgiver i finansbranchen. Jeg arbejder i noget der hedder Colletia Finansservice. Det er egentlig bare med en masse gældsrådgivning.

 

BB:

Jeg er pædagog på en skole i en specialklasse, som også ligger i nærheden af klubben. Så jeg har kort afstand til træning.

 

Hvad kan fansene så forvente af jer, både som spillere, men også som personer?

AO:

En spiller, som kommer til at give sig 110 procent i hver kamp. Kommer til at løbe de meter, der skal løbes. Jeg kommer med en masse power og energi. Jeg vil gerne have spillet for fansene også.

 

BB:

Jeg er en spiller og person, der har højt humør. Så det føler jeg også, at man kan se på banen. Jeg giver mig 100 procent hver gang. Og samtidig synes jeg, at fodbold handler om at have det sjovt. Det håber jeg også man kan se, når jeg er på banen.

 

Hvad er så ambitionerne for jer selv, men også for holdet?

AO:

Det er helt klart at rykke op her i 2. division. Jeg tror, at vi alle har klart mål og ambitioner om det. Personligt om at komme tættere på holdet og fansene.

 

BB:

Det er også min ambition og så selvfølgelig at rykke op med holdet. Det er førsteprioriteten denne sæson. Men udover det, så handler det for mig om at få en masse spilletid og vist mig frem på en god måde. Så håber jeg også på, at jeg en dag kan leve af at spille fodbold.

 

Vi spillede mod jer i efteråret, Andrew. Har Poul tilgivet dig for næsten at skyde hovedet af ham?

Da jeg begyndte, hilste jeg på ham, og vi fik grint af situationen. Det startede jo et eller andet, men det har vi lagt bag os nu.

 

Både Andrew og Baboucarr har været med i hele vinteropstarten og fået spilletid i træningskamp. Andrew har fået trøjenummer 14, mens Baboucarr har fået nummer 19.

Andrew kan spille både back og kant, mens Baboucarr kan spille både som back, midtbanespiller og angriber.

Luk