Målsætningen er klar for U17 og U16

U17 og U16

Vores succesrige U15-hold er blevet et år ældre, og derfor skal den næste sæson står på U16 i denne sæson. Førsteholdet har dog sprunget U16 over og gået direkte til U17.

U15-1 har i de to seneste turneringer vundet Mesterrækken ganske overbevisende, og trænerstaben har derfor vurderet, at for at udfordre dem, har man valgt at rykke dem en årgang op. De kommer altså til at møde spillere, der er 1-3 år ældre end dem i U17-Mesterrækken.

Selv siger holdet, at målsætningen for U17-holdet er enten at nå Øst 1, inden holdet om to år skal spille U19 eller vinde U17-Øst 2 rækken.

Andetholdet skal spille mod jævnaldrende modstandere og skal spille i Række 1 for U16-hold. Her er målsætningen, at de skal spille sig så tæt på førsteholdet som muligt. Første skridt bliver at spille sig i toppen af Række 1.

Første turneringskamp for U17-holdet er på lørdag den 18. august kl. 11.15, når de hjemme i Tingbjerg spiller mod HIK 2.

U16-holdet indleder turneringen dagen efter, når de møder Hellas, også hjemme i Tingbjerg, på søndag den 19. august kl. 11.45.

De flotte fyre fra klubbens ældste ungdomshold